В тази статия ще разгледаме темата за социална отговорност и ще отговорим на въпроса: Какво е нужно, за да отгледате социално отговорни деца?
Да си представим следната ситуация:
Петък сутрин, 12-годишният Мартин върви пеша към училище.
Парче боклук се разнася по пътя пред него, преди да се забие в училищната оградата. Заедно със стари намачкани контролни, опаковки от сандвичи и смачкани бутилки от сок, бoклукът става част от колажа отломки, безнадеждно залепил се към оградата на училището.
Колко отвратително, смята той. Нещо трябва да се направи.
На следващия ден детето се събужда рано и отново тръгва към училище. Иска му се да е можел да спи още малко. Но Марти не може да изтрие тази ограда от ума си.
Въоръжен с пръчка, ръкавици и изключително голяма торба за боклук, Марти прекарва сутринта си, изчиствайки оградата. Той грее от гордост, когато задачата е завършена.
Изхвърля боклука и се отправя към вкъщи, готов да започне забавлението през уикенда.
Да предположим, че този сценарий ви кара да мислите: „Какво страхотно дете! Сигурно родителите му са много горди.“ Ако е така, със сигурност не сте сами.
Но е вероятно в ума ви да изникнат и други мисли, може би се чудите:
„Какво направиха родителите на Марти, за да отгледат такова социално отговорно момче? И как мога да направя същото?“
За щастие имаме новина за вас.
Можете да отгледате социално отговорни деца точно като нашия Марти!
Родителите, следващи принципите на позитивното възпитание, имат една обща цел – да отглеждат мили, състрадателни и възпитани деца.
Да видим как! Но първо…
Какво означава да бъдеш социално отговорен?
Терминът „социална отговорност“ се разпространява много, особено в корпоративния свят. Често свързваме филантропски или благотворителни начинания с големи компании и техния ангажимент към техните общности.
Но социалната отговорност не е предназначена само за компании от топ 10. Може да се сведе до най-основното, индивидуално ниво.
Просто казано, социалната отговорност е етичната идея, че като хора имаме по-голяма отговорност да работим съвместно с другите за доброто на обществото. Нашите действия имат последици и ние трябва да работим усърдно, за да гарантираме, че нашето въздействие върху другите и върху света е положително.
Така че сега, когато знаете какво означава да бъдеш социално отговорен, стигаме до нашите 5 начина да отгледаш социално отговорни деца.
#1. Модел на щедрост и отговорност
Щедростта е двустранен процес. Получаваш това което даваш.
Тази взаимна връзка е точно причината, поради която трябва да моделирате щедрост у децата си – защото те в крайна сметка ще ви я изпратят обратно!
Толкова е лесно да показваме любовта си към децата! Прегръщаме ги, прекарваме индивидуално време с тях, оставяме малки бележки в кутиите им за обяд – небето е границата, когато става въпрос да им покажем колко ни е грижа.
Затова бъдете щедри с грижовното си отношение. Те винаги гледат и вероятно ще отразят това в света.
Но не спирайте дотук! Също толкова важно е да подчертаете, че сте щедри и към други хора. Говоря за приятели, семейство, колеги и дори непознати. Тогава ефектът ще бъде още по-голям.
Вземете допълнително кафе в студена сутрин за пазача в училището на вашия син. Изчакайте още пет секунди, за да задържите вратата на човека зад вас. Вземете зарязана на паркинга на магазина количка и я приберете, докато влизате да пазарувате.
Да проявявате щедрост е толкова прост начин да окажете значително влияние върху децата си.
Същото важи и за отговорността.
Предпоставки за възпитаване на социално отговорни деца
Един от най-добрите начини да направите това е предварително да поемете отговорност за действията си. Когато грешите, признайте грешката си и поискайте прошка, когато е необходимо.
„Извинявай, че загубих спокойствие и се развиках тази сутрин. Можеш ли да ми простиш?“
Също така е много важно да изпълнявате задълженията си.
„Донесохме този обяд за пикник в парка днес, така че НАША отговорност е да изхвърлим боклука, преди да тръгнем.“
Ако възнамерявате да отглеждате деца с добри ценности, трябва да ги упражнявате активно всеки ден пред тях. Повярвайте ни, след известно време това ще ви се стори като втора природа, нещо съвсем естествено и те ще хванат тези важни уроци от само себе си.
#2: Изберете доброволчески проект
Ако просто изричането на думата „проект“ ви плаши, напълно разбирам. В края на краищата никой не иска още нещо да бъде добавено към неговия безкраен списък със задачи.
Но обещаваме, че този тип проекти не са предназначени да бъдат поредната „работа“, с която вие или вашите деца да се справите. Всъщност дори може да ви се стори приятно!
Доброволчеството е прекрасен начин децата ви да разберат какво означава да помагате на другите. Това отваря очите им към света около тях, като същевременно вдъхва чувство за постижение и гордост.
Тъй като много деца учат най-добре чрез практическа, интерактивна среда, избирането на доброволчески дейности, които ги поддържат активни и ангажирани, значително увеличава скоростта на усвояването на урока. Така че, следете за опции, които отговарят на това описание.
Нека започнем с няколко идеи, в които може да участва цялото семейство – от малки деца до баби и дядовци!
– Участвайте или организирайте почистване на парка.
– Дарете играчки, храна или дрехи на местен приют. malchugani.com
– Участвайте или организирайте благотворителен базар.
– Рециклирайте употребявани стоки от цялата къща – събирайте капачки, откривайте нови приложения за използвани бурканчета и кутии и др.
Ако търсите идеи, в които да участват по-големите ви деца, ето няколко възможности:
– Доброволец в кухня за социално слаби.
– Почистване на листата, косене на тревата или прекопаване на снега в двора на възрастен съсед.
– Даряване на книжки на детска болница.
– Помогнете при спасяването на животни или разхождайте кучета в приютите.
– Кръводаряване.
#3: Фокус върху самостоятелността: Чувство за отговорност
Като родители понякога може да е трудно да разхлабите юздите и да позволите на децата си да растат самостоятелно.
Правим неща като да опаковаме обяда за училище, почистваме стаите им и напомняме за домашните, дори когато са достатъчно големи, за да се справят сами. Защо? Може би защото е по-лесно или просто не ни се иска да се справим с хленченето, когато ги помолим да го направят сами.
Истината обаче е, че когато правим всичко за тях, не успяваме да прехвърлим отговорността да го направят сами.
И ако има едно нещо, от което всички деца – и момичета, и момчета – се нуждаят, това е да се чувстват самостоятелни!
Въпреки че е лесно да помолите вашето 3-годишно дете да прибере играчките, които друго дете е пропуснало, бихте искали по-голямото ви дете да го направи самостоятелно. Защото вече знае, че може, защото сте го научили да вярва в себе си.
Може да кажете: „Ти си компетентен и отговорен човек. Вярвам, че знаеш кога да постъпиш правилно“.
Можете също така да очаквате от една дъщеря тийнейджърка да не си слага дъвка под бюрото или да оставя празната си газирана напитка на стъпалата пред училище.
„Толкова се радвам, че разбираш колко е важно да оставиш пространството толкова чисто, колкото си го намерил/а.“
Просто не забравяйте да внимавате с коментарите, не прекалявайте с хвалебствията, а подхождайте с балансирани думи.
Може би се чудите: „Какво общо има даването на власт с отглеждането на социално отговорни деца?“
Отговорът е прост. Уверените деца с развита отговорност очакват същото и от другите. Не само с техните думи, но и с техните действия.
Децата, които се чувстват способни и уверени да вземат решения, които подобряват света около себе си, в крайна сметка ще бъдат катализатор за по-положителна промяна. Тези деца не просто искат да направят света по-добро място. Излизат и го правят!
#4: Имайте „НИЕ“ манталитет, а не „АЗ“
Като възрастни знаем, че светът е огромно място, изпълнено с милиарди хора и трилиони проблеми. Но за нашите деца може да е трудно да видят това през своята призма и все още малкия си светоглед.
Те имат манталитет, който постоянно агитира: „Аз, аз, аз!“ Но ако искате да ги накарате да бъдат по-малко съсредоточени върху себе си и по-фокусирани върху другите, трябва да им помогнете да изместят това мислене на „Ние, ние, ние!“
Представете си това:
Отивате до училище и виждате 10-годишната си дъщеря да стои там с червено лице и разярена.
Когато попитате какво я е разстроило, тя веднага ви казва.
„Ани помоли Силвия да бъде нейн партньор в проекта по история, въпреки че ЗНАЕ, че Силвия е МОЯТА най -добра приятелка! Тя трябва да бъде МОЙ партньор, а не на Ани!“
Съчувствате на дъщеря си и не искате да я виждате разстроена, но част от вас също се чуди: „Какво чак толкова е станало?“
Работата е там, че проблемът може да ви се стори незначителен. Но за дъщеря ви това е голяма работа (дори и да звучи егоистично).
И така, как можете да я накарате да промени начина си на мислене от манталитет „аз“ към манталитет „ние“?
Както бе споменато по-рано, един чудесен вариант е да ангажирате децата повече в общността чрез доброволчески дейности. Не се стремете да отглеждате деца, които доброволно работят само заради имиджа или приема в колеж. Вместо това помогнете да запалите сърцата им с желание да създадат истинска, положителна промяна, като помогнат на хората около тях.
Насърчаването на участието им в отборни спортове, курсове, музикална група или хор е друга фантастична възможност да им помогнете да излязат от това фокусирано върху себе си състояние. Те не само ще трябва да се научат да разчитат на другите за общия успех, но също така ще придобият ценна представа за работата като една сплотена единица, работата в екип.
Провеждането на редовни семейни събирания е мощен инструмент да подтикнете семейството си да решава проблемите заедно и да взема решения като екип. С редовни практически занимания децата ще се научат как с уважение да изразяват притесненията си и да намират решения за всички, от най-възрастния човек на масата до най-малкия.
И накрая, ако имате няколко деца, уверете се, че им позволявате да работят заедно, за да имат общ принос към домакинството.
Времето, прекарано в общи усилия, ще увеличи взаимното уважение и ще намали конфликтните ситуации между децата.
#5: Принос в семейството – добър старт за социално отговорни деца
Всички вкъщи (без значение от възрастта) трябва да допринасят за успешното функциониране на цялото семейство като единица.
Точно така, от малко дете до баба и дядо, всеки носи нещо ценно на масата! Мама и татко може да ходят на работа и да осигуряват финансово семейството, но всички знаем, че е необходимо много повече от това, за да може едно домакинство да „работи“ безпроблемно.
Има ястия, които трябва да се приготвят, графици, които да се спазват, задължения, които да свършите – списъкът продължава и продължава. За щастие децата могат да помогнат! И най-хубавото е, че те искат да се чувстват важни за семейството, защото това им осигурява чувство за принадлежност и значимост.
Тъй като вашите деца искат да се чувстват полезни и важни за семейството, можете да им позволите да допринесат по смислен начин.
Децата често са много по-способни, отколкото родителите смятат, така че е важно да разберете коя дейност могат да извършват редовно, за да допринасят вкъщи.
Ако имате малки деца, опитайте се да ги помолите да зареждат купичките за храна за домашни любимци, да загасят осветлението, да включат прахосмукачката за Вас. Децата ще се радват да помогнат!
По-големите могат да помогнат за подсушаването на банята, почистването на вратите вкъщи, да изметат пред дома, да изведат кучето на разходка, да отскочат до магазина за нещо дребно – има толкова много възможности за избор!
Без значение каква е дейността, ще има полза върху децата – особено когато видят положителното въздействие, с което допринасят за семейството.
Не забравяйте да последвате SmartyKids във:
Facebook:
https://www.facebook.com/smartykidsbulgaria1/
Instagram:
https://www.instagram.com/smartykidsbulgaria/
Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCRmfzZ4a1T4u3M1mX3S6Sg