Вероятно ще се съгласите с нас, че всеки родител трябва много да внимава в изказа си особено, когато общува със своето дете. Някои фрази могат да бъдат запомнени от децата завинаги, други пък биха могли да бъдат интерпретирани по неправилен начин или да имат негативен ефект върху психиката на детето. Първа част на статията можете да прочетете тук.

В тази статия продължаваме темата с препоръчителни фрази, които не трябва да изричате пред децата си.

Ето и останалите:

„Не бъди алчен!“

На всички ни е казвано още от детството колко е важно да бъдем щедри. Дали това нанася вреда у психиката на децата? Например давате няколко сладки на детето си и го подканвате да ги сподели с другите. Но ако това е любимият му бонбон и то просто желае да го задържи? Какво лошо има в това? Алтруизмът е полезен, но в умерени количества. Ако децата ви израснат като възрастни, които винаги са готови да споделят всичко свое, хората много често ще се възползват от добрината им.

Струва си да се обърне внимание на причината, поради която детето отказва да сподели своето с други, защото понякога тя може да бъде много значима.

Поговорете с детето си, попитайте защо не иска да сподели. Ако аргументите му ви се струват сериозни, определено трябва да намалите натиска си.

„Ако се държиш лошо, ще те предадем на…“

… на това същество, което родителите стандартно използват като заплаха. Това могат да бъдат страшни създания като баба Яга, Кумчо-вълчо, полицията и други – има много примери.

Тази фраза е опасна по ред причини. Първата е отслабването на вашия авторитет в очите на детето. Когато казвате това, вие го лъжете. С течение на времето то ще разбере, че сте го лъгали и ще стане скептично към думите ви.

Друга причина е формирането на страх. По този начин можете без да искате да развиете фобия у детето и дори истински кошмар.

„Не се тревожи за глупости!“

Родителите често подценяват преживяванията на детето си. Колкото и да се опитваме да се поставим на мястото на другия, понякога просто не се получава. Както отбелязват някои психолози, без значение колко лош е човек, винаги можете да намерите пример и за по-лошо поведение. Но дали това ще улесни някого?

За едно дете дори малки разочарования, например загуба на част от строителен комплект, може да се превърне в голяма драма. Приемете, че всички хора са различни и се опитайте да помогнете, а не да давате безполезни утешения.

„Остави ме да го направя аз, ти все още си малък и не можеш да го направиш сам“

В детството, както и в зряла възраст, е много важно да се натрупа опит. В същото време разнообразният опит е ценен, включително и негативния такъв. Ако детето не може да се справи само, помогнете му, но не го правете вместо него.

Оставете го само да се справи, за да се научи от своите грешки. Не е редно да се формира стереотип, че винаги някой ще направи нещо, което е трудно за него.

Детето би могло да се почувства пълноценно ако изричаме често такива фрази.

„Ето, спокойно“

Сред фразите, които не трябва да се казват на деца, тази е много често срещана. Причината е, че умишлено се поддавате на шантаж. Така показвате, че човек може да постигне всичко, дори и с лошо поведение, което е изключително опасна заблуда.

„Е, трябва да го разбереш сам“

Често грешим, когато си мислим, че пред нас не стои дете, а малък възрастен. Той има свои собствено възприятие, няма достатъчно натрупан житейски опит и все още не е развил способност за сравняване на различни ситуации една с друга.

Детето не трябва да разбира същите неща, които разбирате вие. Освен това има голям риск то просто да започне да се страхува да попита нещо и да се обърне към вас. Докато узряват и се развиват, децата ще започнат да разбират какво очаквате от тях. Но да се изисква нещо подобно преди време е изключително погрешно.

„Защо си толкова глупав?“

Думата „глупав“ тук може да бъде заменена с различни обиди и всички те биха били също толкова опасни и разрушителни. Изричайки фразата по този начин, вие ясно накърнявате достойнството на детето, освен това има риск да се натъкнете на агресия и семейни неразбирателства.

„Запази здравето ми“

Някои родители често казват това на децата си като в същото време формират страх у тях. Честото повтаряне на фраза от този тип подсказва, че не казвате истината на детето. Това подкопава доверието в родителите и потенциално ги кара да игнорират реални заплахи.

„Няма да го купим, защото нямаме пари“

Детето вярва във вас, така че не подкопавайте доверието му. Разбира се, това не означава, че трябва да го глезите при всяка възможност и просто да му купувате всичко, което иска от вас.

Ето защо, ако откажете да купите нещо, не казвайте, че то е твърде скъпо. Намерете други причини да не направите тази покупка.

В края на този материал ще дадем няколко прости препоръки как правилно да изградите комуникация с детето:

✔️Не говорете, когато сте ядосани – вместо това поемете си въздух, пребройте наум до десет и след това продължете.
✔️Не обиждайте детето дори ако думите ви изглеждат безобидни.
✔️Не го сравнявайте с други деца.
✔️Не изисквайте същото ниво на разбиране от дете, така както очаквате от възрастен.

Сигурни сме, че можете да изградите комуникация с детето си без никакъв проблем. Най-важно е да се изказвате конкретно, за да може то да ви разбере правилно. Внимавайте да не накърните неговата психика и достойнство, защото има фрази, които могат да бъдат запомнени завинаги и ще имат негативен ефект върху неговата психиката.

Първа част на статията можете да прочетете тук.


Хареса ли ви статията ни?

Не забравяйте да последвате SmartyKids във:

Facebook:
https://www.facebook.com/smartykidsbulgaria1/

Instagram:
https://www.instagram.com/smartykidsbulgaria/

Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCRmfzZ4a1T4u3M1mX3S6Sgg