Вероятно ще се съгласите с нас, че всеки родител трябва много да внимава в изказа си особено, когато общува със своето дете. Въпреки, че някои хора смятат, че когато са малки, децата не разбират нищо, според психолози, много характеристики на мисленето както и комплексите се формират именно в ранна детска възраст.
Друга съществена причина за това, че трябва да обърнете специално внимание на подбора на думите си, когато говорите със своето дете, е факта, че то гледа на вас като на основен авторитет в живота си. То попива всичко, което му кажете. Някои фрази могат да бъдат запомнени завинаги, други пък биха могли да бъдат интерпретирани по неправилен начин или да имат негативен ефект върху психиката на детето.
В тази статия сме подбрали фрази, които не трябва да изричате пред децата си и ще посочим какви са причините за това.
„Не бягай, ще паднеш“
Проучвания показват, че децата реагират изключително негативно на думи, които съдържат отрицание като думата „не“. Тук има още един вреден елемент – нагласата на човек. Формирана негативно, фразата създава отрицателна причинно-следствена връзка и предизвиква вътрешни противоречия в детето.
По-добре заменете с предложение или препоръка като например „внимателно“, „по-тихо“, „по-бавно“. Също така е хубаво да обясните на детето, че трябва да бяга само на улицата и на безопасните за това места като например на детската площадка като можете да го убедите, че така ще бъде по-забавно.
„Не плачи, ти си…“
Оставихме многоточието във фразата, защото тук родителите вмъкват различни причини, поради които детето е помолено да спре да плаче като например, защото вече е голямо или пък защото е момче.
В същото време плачът е много важна реакция за детето. Позволява му да разкаже на света за своето негодувание, физическа или психическа болка, ниво на стрес или нещо друго, с което то просто не може да се справи само.
Когато родителите използват такива фрази, те учат своето дете да потиска емоциите си още от детството . Всеки родител трябва да разбере, че плачът позволява на децата да се освободят от натрупаното напрежение. Формирането на конкретна нагласа като например, че мъжете не плачат или че децата не могат да свършат нещо, ще ги подтикне да страдат и да крият емоциите си. Като нямат алтернатива, тези емоции могат да окажат негативно въздействие върху нервната система и психиката на човек. Понякога е добре да дадем воля на сълзите си, за да се отърсим от този тип негативизъм.
„Когато се държиш така, не те обичам“
Това определено, според нас, е най-забранената фраза от всички. Трябва да разберете, че детето е изключително зависимо от вашата любов. Важно е да му казвате, че го обичате както и да го докажете на практика. За всяко дете родителите му са целият свят.
А сега си представете колко силно може да въздействате на детето ако му кажете, че не го обичате. За съжаление, такива фрази често се използват от някои родители при много незначителни обстоятелства. Помислете колко наранено и предадено ще се почувства детето, ако му отвърнете с неприязън при това за някаква дреболия.
Също така си струва да се обърне внимание на факта, че децата не могат да дешифрират скрит контекст във фрази и да анализират тяхното значение. В този случай детето просто ще запомни, че не го обичате.
„Докато не си изядеш всичко, няма да станеш от масата“
Трудно е да се преброи колко хора в детството са били наранени от такава фраза. Важно е да се разбере, че в детството човек изгражда собствена връзка с храната. В същото време той създава предпочитания към хранителни продукти, тъй като се съобразява с реакциите на тялото си.
Опитвайки се да принудим детето да яде насила храни, които не харесва, ние формираме у него неприязън към храната. Има храни и ястия, които човек би могъл да заобича още в детството, но започва да ги мрази ако ги асоциира с неприятни емоции.
Какви са последствията от подобно изказване от страна на родителя? Това би могло да доведе до формиране на хранителни разстройства у детето, които включват и опасни такива като анорексия например.
„Виж колко е послушно това дете, не като теб..“
Колкото и да сте ядосани, изключително неудачно решение е използването на сравнение. Със сигурност много от нас са преживели това в детството. В същото време родителите често стигат по-далеч като започват да обезценяват всякакви постижения на детето като цяло. Например, детето е нарисувало хубава картина, но родителите му са впечатлени повече от това, че негова съученичка рисува по-добре, защото учи в художествена паралелка.
Когато сравняваме детето с някой друг, то започва да се чувства непълноценно. Такова впечатление за себе си започва да придружава човек за дълго време.
„О, какъв/ва си, виж мен на твоята възраст!“
Използвайки тази фраза, вие показвате разочарованието си от детето. Опасно е и това, че основният му авторитет, а именно самите вие, сте дадени за пример.
Ако повтаряте подобни фрази твърде често, може да се сблъскате с голям проблем в бъдеще, защото е много вероятно детето да развие неприязън и към вас. То ще знае, че независимо от постигнатия му успех, винаги ще има конкурент във ваше лице.
Не забравяйте, че личностните характеристики и темпото на развитие на всеки човек е различно. В същото време родителите обикновено пропускат факта, че самите те не са имали умения, които техните деца имат на същата възраст. Те тактично премълчават за това.
„Сега аз ще си тръгна и ти ще останеш сам“
Всички деца се страхуват от самотата. Дори повечето възрастни също не могат да отрекат, че се страхуват да бъдат сами.
Когато използвате страха като свой съюзник само задълбочавате проблема. По този начин страховете от самота ще продължат през целия живот. Това стимулира някои хора да се обграждат с всякакви, дори съмнителни личности.
Също така си струва да обърнете внимание на факта, че самият страх е много опасен за вашето дете и трябва да се избягва по всякакъв начин.