За нас, възрастните, разпознаването на часовника е нещо съвсем естествено – но за малчуганите това може да се окаже труден процес.
Чудите се как най-лесно можете да обясните на децата си принципа на работа на часовника и неговото значение? При всички случаи това не трябва да става насила, а само тогава, когато самото дете има желание да се учи.
В тази статия ще представим няколко идеи за това как да започнете обучението по разпознаване на часа при децата.
Обучението на детето да разбира времето и да използва часовник ще бъде не само полезно домакинско умение, но и отлична практика за цялостно развитие.
За да се научи детето да използва часовника, обаче, то първо трябва да овладее основните математически умения:
✔️ Детето трябва да научи числата от 0 до 60. Ако започнете с разучаването на часовника преди детето да има тези умения, вие поемате риск то да се обезкуражи или да се обърка.
✔️То трябва да се научи да брои на обратно – от най-голямото число към най-малкото.
✔️Трябва да знае кои са четни и нечетни числа, също така би било полезно да знае кои числа са кратни на две и пет.
✔️Не трябва да бърка понятията ляво и дясно.
До определен момент от живота на детето няма понятие за „време“, така че родителите трябва да научат децата не само да определят времето от деня, но и да разберат основните времеви понятия като „минало“, „настояще“, „бъдеще“ и „сега“.
Само след тези етапи можете да преминете директно към обучението за разбиране на времето на часовника.
В този случай трябва да се спазват следните принципи:
1) Ученето трябва да е забавно.
2) Важно е да се поддържа баланс между ученето и свободно време.
3) Придобитите знания трябва да се практикуват.
Като затвърждаване на това умение можете да научите детето да се ориентира самостоятелно във времето по отношение на нещата, които са му приятни: нека то да определи в колко часа ще се събуди, с колко време ще разполага за игри и т.н.
Ето как да започнем обучението по разпознаване на часа:
Купете голям стенен часовник с големи цифри. Най-добре е часовникът да е без пластмасово покритие отпред, за да може детето да мърда стрелките с ръце – това ще улесни процеса.
Обучението на часа може да започне със стелката за часовете – обяснете на детето, че малката стрелка обозначава колко е часът и също така – тя се движи най-бавно. Можете да поставите ръчно стрелката на 12 ч., а след това в други позиции от часовника. Позволете на детето само да мърда стрелката и да променя позициите на стрелката, докато разбере принципа на работа. Задавайте въпроси като например „Ако сега е 8 часа, къде трябва да е стрелката?“.
След като детето разбере принципа на работа на стрелката на часовете, обяснете какво е значението на стрелката на минутите. Тази част вероятно ще му се стори малко по-трудна, затова – започнете с по-лесни часови варианти като например 12.30 или 6.00 ч.
Следват позициите на „и 15”, „без 15”, като запазете интервалите да са с точност най-много до 5 минути (например – 1:30, 4:45, 8:05, тъй като началото за детето ще е трудно да разчете точен час като 7.47).
Питайте детето колко е часа, за да му помогнете да свикне с това ново умение. Можете и да обърнете подхода като му позволите и то да изпитва вас – така ще затвърдите увереността му.
Не забравяйте, че има много играчки както и мобилни приложения, които също биха били от полза в усъвършенстването на това умение под формата на игра.
Хареса ли ви статията ни?
Не забравяйте да последвате SmartyKids във:
Facebook:
https://www.facebook.com/smartykidsbulgaria1/
Instagram:
https://www.instagram.com/smartykidsbulgaria/
Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCRmfzZ4a1T4u3M1mX3S6Sgg