В днешната статия продължаваме темата за лидерските качества у децата. Ако детето ви има вродените лидерски качества, то те трябва да бъдат идентифицирани и развити.
(Първа част на статията можете да видите тук).
Защо е важно да се развиват лидерски умения у децата?
Има много причини, поради които развитието на лидерство при децата е важно.
Те включват:
✔️Способността да приоритизира задачи. Често децата не умеят да постигат добри резултати в училище, защото просто не могат да приоритизират задачите си. В този случай способността да се постави конкретна цел и да се раздели на отделни етапи, би била от съществена важност.
✔️Умение за работа в екип. Това е изключително важно умение, което служи цял живот – в училище, в университета и най-вече – на работа. Хората с лидерски качества често биват бързо забелязани от ръководството, заради тяхната пригодност за изпълнение на голямо разнообразие от задачи.
✔️Мотивация и склонност към планиране. Това помага да се постигнат дори най-трудните задачи като например успешното полагане на изпити за прием в университет или колеж.
✔️Емоционална стабилност. Лидерите израстват в йерархията по-лесно, защото са по-уверени в себе си. Това значително намалява нивото на стрес не само за самото дете, но и за неговите родители.
✔️Появата на перспективи за кариера. Много компании не само посочват в обявите за свободни работни позиции, че се нуждаят от хора с лидерски качества, но и проверяват тези умения у кандидатите с помощта на различни тестове и други методи. Следователно, възпитанието на лидерски качества от ранна възраст би помогнало на детето за кариерното му израстване в перспектива.
✔️Опростяване на комуникацията. Лидерите са много рационални. Те подхождат с разбиране относно необходимостта от допълнителни занимания като курсове или спорт. В други случаи родителите често се сблъскват с неразбиране от страна на детето относно важността на подобен тип занимания.
Как да развием лидерски качества в детето?
Има няколко основни начина за развитие на лидерство у детето. Те могат да бъдат разделени на две големи групи.
Първата е изпълнението на директни упражнения за трениране на такъв тип умения. Най-добре е това да се практикува в специализирани центрове за обучение заедно с учители, които добре познават всички характеристики на този тип обучение и могат правилно да изградят учебния процес. Практикува се и групово обучение сред връстници.
Втората група е използването на правилно изградена стратегия на поведение и комуникация с детето в ежедневието.
Препоръките в тази категория включват:
✔️Обърнете внимание на поведението на детето си. Това помага както за първоначалното идентифициране на лидерските качества, така и за развитието на неговата личност. Необходимо е да се вземе предвид мнението на детето, неговите възгледи за света, както и да не се оказва натиск върху него с власт, а внимателно да се насочва в правилната посока или да се коригира поведението му ако това е необходимо.
✔️Не потискайте инициативата. Някои родители потискат всяка инициатива на своето дете с различни предлози. Това обикновено е мотивирано от крепката възраст на детето или пък от нестандартното му разбиране за света. Няма нищо лошо в това да подкрепите инициативата на своето дете стига тя да не включва нищо опасно или вредно. Дори ако детето не успее да се справи, то ще получи ценен урок от личен опит за в бъдеще.
✔️Комбинирайте физическото и интелектуалното развитие. Тук е много важно да се обърне внимание на специализирани центрове за обучение, които се занимават с провеждане на курсове за развитие на интелекта на детето като например ментална аритметика.
✔️Също така е важно да запомните, че детето трябва да прекарва достатъчно време на чист въздух и да поддържа добро ниво на физическа активност. Това е изключително важно, за да се подобрят невронните връзки в мозъка, което от своя страна е предпоставка за постигане на успехи в учението.
✔️Научете детето си да приема провала. Много голяма грешка е развитието на страх от поражение, провал или загуба. При много деца , това води до депресия, комплекси и цял куп други проблеми. Важно е да обясните, че всеки провал е ценен урок. Не е страшно детето да сгреши, по-лошо е да не се поучи от грешката си, както и постоянно да прави грешки по една и съща причина.
✔️Добавете състезателен елемент към вашето обучение. Важно е да се събуди у детето страст в това, което прави. Тя го мотивира в състезанията с връстници, както и в това със собствените му постигнати резултати. Човек постоянно трябва да се усъвършенства.
✔️Отношенията ви с детето трябва да бъдат свободно пространство, което е напълно отворено за дискусия. И тук си струва да се придържате към препоръките, които вече посочихме – правилно възприемайте мнението на детето, не го притискайте със своята гледна точка, авторитет или възраст. Важно е общуването да се осъществява с взаимно уважение. Опитайте се да не му внушавате комплекс за малоценност – такава грешка често се допуска от твърде строги и авторитарни родители.
✔️Научете детето си да изразява своята гледна точка. В същото време той също трябва да може да аргументира своята позиция.
Много експерти също съветват да не се ограничава социалният кръг само до връстници. Важно е детето да общува и с по-възрастни деца и съмишленици.
✔️И накрая, не оказвайте прекалено голям натиск върху детето. Не всеки трябва да бъде лидер, за който ще бъде достатъчно само да овладее редица качества на този тип личност. Бъдете внимателни и проявете разбиране към детето, за да стане по-уверено и лесно да намери своя път в живота.
(Първа част на статията можете да видите тук).
Хареса ли ви статията ни?
Не забравяйте да последвате SmartyKids във:
Facebook:
https://www.facebook.com/smartykidsbulgaria1/
Instagram:
https://www.instagram.com/smartykidsbulgaria/
Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCRmfzZ4a1T4u3M1mX3S6Sgg