„Това не е правилен начин на възпитание!“ Чували ли сте тази фраза? На площадката, в магазина, на семейно събиране. Често може да бъде изтощително да се сблъскваме на всяка крачка с критики, насочени към методите ни на възпитание. Понякога е изключително самотно, ако Вие сте човекът, който нарушава масово приети модели на възпитание. Вашите родителски решения може да са напълно различни от методите на хората в семейството, обкръжението или квартала ви.
Справяне с критиките
Какво могат да направят родителите, когато са критикувани за избор на положителен стил на възпитание? Как родителите могат да получат увереност в своя родителски стил?
Това често е най-трудната част от родителството като цяло. Без значение какво правите, има някой, който да ви каже – пряко или косвено – че правите всичко погрешно.
Ако търсим одобрението на всички, за да потвърдят нашия родителски стил, това никога няма да се случи. Несъгласието и критиките са в изобилие, най-вече защото има милион „правилни начини“. Вярваме, че има определени принципи при възпитанието, които са последователни и верни, но тяхното приложение ще изглежда различно при различните родители и деца.
Когато някой се изправи директно пред вас или даде непоискани съвети, предлагаме два избора:
Можете да направите коментар, който по същество показва, че обичате и уважавате човека, който коментира, но темата не е точно тази, която искате да обсъждате с него. И така, нещо като: „Благодаря, ще го имам предвид“ или „Това е един от начините. Опитваме различен подход. “ Или просто усмивка. Това може да е най-трудното от всички.
Вторият избор е да се ангажирате и да се опитате да образовате някого според вашата гледна точка. Това не означава, че се опитвате да промените мнението им, което вероятно би било загубена битка. Подходете с намерението просто да обясните собствените си основни понятия.
Избягвайте пълен дебат и използвайте прости фрази като:
„Наистина се опитвам да подчертая собствените му умения за решаване на проблеми, вместо просто да му казвам какво да прави.“ или „Вярвам, че е по-важно детето ми да се учи от избора и последиците отколкото аз да контролирам всяко негово движение. “ „Ние избираме да възпитаваме чрез средства, различни от физическо наказание“.
Ако искат да знаят повече и смятате, че можете да проведете уважителна и градивна дискусия, продължете. Ако прецените, че емоциите са прекалено високи за някой от вас, просто кажете: „Оценявам твоята загриженост / интерес / любов към детето ми. Аз съм родител за него / нея по начина, по който наистина смятам, че е най-добре за нашето семейство. Моля да уважиш избора ми. Може просто да се наложи да се съгласим да не се съгласим по някои подробности. “
Във всяка дискусия относно родителството е много важно да наблюдавате тона си и да се опитате да сте сигурни, че не преминавате в нападателна позиция, когато забележите методи на възпитание, различни от вашите.
Важно ли е родителите да имат „родителска общност“?
Нашият първи и най-добър партньор в родителството е човекът до нас. Някой, който се интересува от нашето дете.
Когато имате единен фронт, вие не само се справяте последователно с родителството, но можете да си помагате един на друг, запълвайки слабите места и да разменяте роли, когато единият не е в кондиция.
Приятелите и семейството също могат да бъдат добър източник на идеи. Заимствайте от собствения им опит в комбинация с нови перспективи. Важно е обаче да признаете, че всяко дете е уникално, както и динамиката на връзката ви с него. Може да бъде много полезно да чуете какво работи за някой друг, но не забравяйте да разпознаете различните фактори и да адаптирате или дори да пренебрегнете съветите им, ако е необходимо, за да отговорите на нуждите на вашето дете.
Има много експерти, но никой не познава децата ви като самите вас.
Вие сте експертът по тази тема. Най-добрият начин да изградим доверието си в методите си на възпитание, е да погледнем собственото си дете и да следваме собствената си интуиция.
Всеки родител, който искрено се стреми да разбере нуждите на детето си, развива по-фино усещане за нуждите му от всеки друг. Образовайте се относно възпитанието, разбира се! Но обръщайте внимание и как информацията резонира и наблюдавайте как детето ви реагира на конкретния подход.
Доверието в методите ви на възпитание може да дойде само от вас – родителите, и връзката с детето ви.
Хареса ли ви статията ни? Не забравяйте да последвате SmartyKids във:
Facebook:
https://www.facebook.com/smartykidsbulgaria1/
Instagram:
https://www.instagram.com/smartykidsbulgaria/
Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCRmfzZ4a1T4u3M1mX3S6Sgg